Czym dokładnie jest toksyna botulinowa?
To nic innego jak naturalna substancja białkowa, którą wytwarzają głównie beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Co ciekawe, jest to dokładanie ta sama substancja, która powszechnie znana jest pod nazwą jad kiełbasiany.
Od trucizny do gabinetu medycyny estetycznej
Toksyna botulinowa została odkryta pod koniec XIX wieku, konkretnie w 1897 r. Szczegółowe badania, które nad nią przeprowadzano, doprowadziły do tego, że już w połowie ubiegłego stulecia poznano jej właściwości terapeutyczne i zaczęto pozyskiwać w warunkach laboratoryjnych. Wyróżnia się kilka typów toksyny botulinowej – od A do G. Preparaty na bazie wyizolowanej z hodowanych pałeczek bakterii, oczyszczonej i odpowiednio przygotowanej znalazły zastosowanie w medycynie oraz medycynie estetycznej (typ B oraz typ A).
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej
Na podstawie tej substancji wytwarza się preparaty stosowane w celu usuwania zmarszczek, w tym:
- zmarszczek wokół ust i nosa – tzw. zmarszczek palacza, linii “marionetki”, zmarszczek króliczych, brody brukowanej;
- zmarszczek wokół oczu – kurzych łapek;
- zmarszczek na czole – zmarszczek poprzecznych czoła oraz bruzd pionowych, tzw. lwiej zmarszczki.
Poza wygładzeniem zmarszczek mimicznych botox stosuje się w celu:
- uniesienia opadających kącików ust oraz uniesienia brwi;
- leczenia bruksizmu, migren oraz nadpotliwości;
- korekcji uśmiechu dziąsłowego.
Jak wygląda zabieg z użyciem toksyny botulinowej?
Preparat z neurotoksyną wstrzykuje się domięśniowo lub podskórnie za pomocą jednorazowej strzykawki z cieniutką igłą. Zazwyczaj wykonywanych jest kilka wkłuć, w zależności od wskazań i okolicy zabiegowej. Sam zabieg trwa kilka minut i najczęściej wykonywany jest bez znieczulenia, natomiast z powodu konieczności przeprowadzenia szczegółowej konsultacji na cały zabieg należy zarezerwować około 30 minut.
Pierwsze skutki działania toksyny botulinowej mogą być widoczne bezpośrednio po wykonaniu zabiegu, jednak na pełen efekt należy poczekać do 2 tygodni. Po tym czasie następuje wizyta kontrolna u lekarza wykonującego zabieg oraz ewentualna korekta, których koszty wliczone są w cenę zabiegu. Efekty utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy, ale należy pamiętać, że jest to silnie uzależnione od osobniczych cech pacjenta. Zabieg można powtórzyć po minimum 3 miesiącach.