fbpx

Usuwanie zmarszczek Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa (potocznie zwana botoxem) to prawdziwe remedium na zmarszczki mimiczne, ale nie tylko! Doskonale sprawdza się również w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu czy bóli migrenowych, a także w niwelowaniu uśmiechu dziąsłowego czy uwydatnieniu ust w zabiegu tzw. „lip flip”.

Jak działa toksyna botulinowa?

Hamuje wytwarzanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przesyłanie impulsu między nerwami a mięśniami. Rezultatem działania toksyny jest zablokowanie pracy mięśni, zatem wykorzystywana jest, gdy występuje nadmierne, nieprawidłowe napięcie mięśniowe. W efekcie ograniczona aktywność mięśni twarzy chroni nas przed powstawaniem niechcianych, utrwalonych zmarszczek będących konsekwencją bogatej mimiki twarzy.

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Zabieg nie wymaga podania znieczulenia, trwa od kilku do kilkunastu minut i nie pozostawia po sobie widocznych śladów ingerencji, dzięki temu można od razu wrócić do czynności życia codziennego.

Wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej:

 • Zniwelowanie powstałych już zmarszczek (lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki, zmarszczki wokół ust tzw. ,,zmarszczki palacza”)
 • Zapobieganie powstaniu zmarszczek utrwalonych
 • Leczenie bruksizmu
 • Leczenie migreny
 • Leczenie nadpotliwości

Czy zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są bezpieczne?

Toksyna botulinowa to naturalnie wytwarzana substancja przez bakterie Clostridium Botulinum. Stosowana w medycynie – głównie neurologii i okulistyce od ok. 50 lat. Z czasem zaczęto jej także z powodzeniem używać w celu niwelowania nadpotliwości, bruksizmu, bóli migrenowych, a także by zniwelować wpływ upływającego czasu na wygląd skóry, czyli zredukować zmarszczki mimiczne. Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że toksyna botulinowa jest jednym z najlepiej przebadanych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej.

 Zalecenia przed zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej:

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Lekarz w trakcie konsultacji przedzabiegowej wykluczy ewentualne przeciwwskazania oraz przedstawi zalecenia pozabiegowe. Wskazaną praktyką jest suplementacja cynku przed podaniem toksyny botulinowej oraz odstawienie suplementacji magnezem po zabiegu. Cynk wykazuje korzystny wpływ na łańcuch lekki toksyny botulinowej, natomiast magnez jako antagonista wapnia jest inhibitorem uwalniania acetylocholiny, zatem może osłabić efekty zabiegu.

Efekty po zabiegu toksyną botulinową:

Działanie toksyny botulinowej jesteśmy w stanie zauważyć już po kilku dniach od podania. Na finalny efekt zabiegu możemy liczyć po 14-21 dniach od podania preparatu.

Efekty podania toksyny botulinowej utrzymują się ok. 6 miesięcy. Są natomiast uwarunkowane przestrzeganiem zaleceń pozabiegowych oraz indywidualnymi uwarunkowaniami Pacjenta.

Przebieg zabiegu z użyciem toksyny botulinowej:

Przed przystąpieniem do procedury lekarz ocenia mimikę twarzy, co pozwala na dokładne wyznaczenie punktów iniekcji oraz dobranie odpowiedniej dawki oraz rodzaju preparatu. Do wprowadzenia toksyny botulinowej używaną są bardzo cienkie igły, co minimalizuje odczucia w trakcie iniekcji.

Dobrą praktyką jest odbycie wizyty kontrolnej po upływie trzech tygodni od wykonania zabiegu. W trakcie takiej wizyty lekarz ocenia czy preparat zadziałał w prawidłowy, symetryczny sposób oraz czy w celu osiągnięcia pożądanego efektu nie jest potrzebne wykonanie korekty. Ewentualna korekta wliczona jest w regularną cenę zabiegu i nie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów ze strony Pacjenta.

Zalecenia po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej:

 • W ciągu 4h należy unikać pochylania się, pozycji leżącej oraz masażu miejsc iniekcji
 • Unikanie ekspozycji na słońce
 • Unikanie zabiegów z użyciem ciepła, a także sauny i gorących kąpieli. Każdorazowe podgrzanie miejsca poddanego działaniu toksyny, może powodować skrócenie czasu jej działania.

Koszt zabiegu

od 350 zł

→ Sprawdź cenę

Liczba zabiegów

1

Czas zabiegu

15 – 20 min

Znieczulenie

Nie

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Infekcje w okolicy zabiegowej
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • Schorzenia nerwowo-mięśniowe

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania na temat redukcji zmarszczek toksyną botulinową

Menu